piatok 7. augusta 2015

Koruna Vysokej (Dračí, Vysoká, Ťažký štít ) a Ihla v Dračom


Koruna Vysokej je úsek hrebeňa v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier, no z väčšej časti jeho južného výbežku. Predstavuje hrebeňový prechod štítov –  Dračí štít, Vysoká a Ťažký štít.

Dračí štít - v Dračej dolinke žil drak, ktorý ľudom žral dobytok, ovce a napokon aj dievčatá. Ani mládenci ho nepremohli. Až keď prišla na rad Betka Havrančíková, išla do hôr jej matka a skríkla: “V mene lásky ťa zaklínam, beštia pekelná, premeň sa na skalu!“ Stalo sa, a tak máme Dračiu Hlavu i Chrbát, Zuby, Pazúry a najvyšší je chvost – Dračí štít. 
Dračí štít je najvyšší štít bočného hrebeňa vybiehajúceho z Vysokej na JV. Má dva vrcholy – severozáp. Malý Dračí štít (2518 m) a juhových. Veľký Dračí štít (2523 m) . Od Vysokej ho oddeľuje Vyšné Dračie sedlo. Bočný juhovýchodný hrebeň oddeľuje Rumanovu dolinku od kotlinky pod Dračím sedlom.

Vysoká je dvojvrcholový štít hlavného hrebeňa Vysokých Tatier s dvoma rovnako vysokými vrcholmi. Na SZ vrchole je oceľový kríž, momentalne modrej farby. Nachádzal sa tu aj počas komunistickej diktatúry. Symetrický dvojvrchol Vysokej je z každej strany impozantný a patrí k najkrajším a najfotografovanejším štítom Vysokých Tatier.
"Výhľadu z Vysokej môžete zazlievať len jedno, že odtiaľ nevidno Vysokú, lebo tá dodáva každej panoráme Tatier osobité čaro svojimi dôstojnými tvarmi." (Tytus Chałubiński 1879)

Ťažký štít (Český) štít je uzlovým bodom v hlavnom hrebeni Tatier. Od Vysokej ho delí Štrbina pod Ťažkým štítom, od Rysov sedlo Váha. Do turisticky frekventovanej Dolinky pod Váhou (Chata pod Rysmi) spadá 220 metrovou západnou stenou. Horolezecky najzaujímavejšia, hoci dolu trochu lámavá, je severovýchodná stena nad Ťažkou (Českou) dolinou.

Ihla v Dračom je skalná vežička-ihla v Dračom štíte - nachádza sa v jeho  juhovýchodnom hrebeni. Jej nadmorská výška je 2337m. Najrýchlejší pristup k ihle je z Dračej štrbiny.

Koruna Vysokej
Ihla v Dračom


Fotografie

Nadmorská výška:  max:  2547 m. n. m.                         Približný čas:  10:00 
                              min:   1280  m.n.m.


Popis trasy:
Popradské pleso - zast., Popradské pleso, Zlomisková dolina, Ihla v Dračom, Dračie sedlo, Vyšný Dračí zárez, Dračí štít, Vyšné Dračie sedlo, Vysoká (JV), Vysoká (SZ), Ťažký štít,  Kohútik, sedlo Váha,Chata pod Rysmi, Popradské pleso, Popradské pleso - zast.Ďalšie tatranské ihly:     Ihla v Patrii              

                                Ihla v Ostrve

                                Spišská  ihla

                                Barania ihla

                                Żabia Lalka