nedeľa 9. septembra 2018

Eiger, Mnöch, Jungfrau - Bernská trilógia

Eiger - zo všetkých vrcholov v Alpách je to práve Eiger, ktorý je medzi horolezcami legendou. Nie je to najväčšia hora sveta, ani najkrajšia, ani najťažšia na lezenie, ale....Má 3 970m a leží v Bernských Álpách. Slávu mu jednoznačne priniesla najmä jeho severná stena – Eiger Nordwand (1800m), ktorá je zároveň aj najväčšou stenou Álp. Vnútrom hory (tunelom) vedie zubačka Grindelwald(1034m) – Jungfraujoch(3457m), ktorá má oficiálne dve zastávky + okná s vyhliadkou aj priamo do steny.
Mnöch - má 4 107 m. Nachádza sa západne od Mönchsjoch (3650m). Je to najviac navštevovaný vrchol (JV hrebeň) v Bernskej trilógií najmä kvôli rýchlemu prístupu či už od zubačky Jungfraujoch alebo chaty Mönchsjoch hutte, narozdiel od prvo výstupu. Samotný výstup od týchto prístupových bodov trvá len 2-3h. Pre svoju popularitu - alebo domienku najľahšej 4 tisicovky pri zubačke Jungfrauchoch, ale patrí k najviac úrazovým vrcholom. Na svoje si tu samozrejme prídu aj praví horolezci - 1800m vysoká severná stena ponúka veľa možností....
Jungfrau má 4158m a je najvyšším vrcholom horského masívu v bernskom regióne Švajčiarských Álp a tretím najvyšším vrcholom Bernských Álp. Vrchol Jungfrau,  v preklade znamená Panna, bol pod svojim menom známy už koncom 16 storočia. Zachytáva to typografická dokumentácia bernského lekára a prírodovedca Thomasa Schopfa. V tomto diele Schopf vysvetľuje aj pôvod názvu Jungfrau - prirovnáva neprístupnú, snehom a ľadom pokrytú horu k nedotknutej panne. Ďalšou variantou názvu je, že okolité lúky v údolí sa kedysi volali 'Jungfraugberg' a názov sa potom preniesol aj na horu-celý masív. Vrchol Jungfrau je po Mont Blancu  vlastne druhou zdolanou alp. 4tisícovkou, na ktorej stál človek. Fotografie:

   Eiger    Mönch  Jungfrau


Doplňujúce info:
parkovanie
cena parkovného v Grindelwande v podzemnej garáži pri potravinách 
(max. cena 120CHF podla automatu - stáli sme tam týždeň)
parkovania vonku pri dolnej stanici v Grindelwande - cena parkovného 7CHF/deň 

zubačka:
Grindelwald - Jungfraujoch  (97CHF)
Kleine Scheidegg - Jungfraujoch (64CHF)
info/jungfraujoch top of europe
možnosť platby kartou

-zastavenie na Eismeeri smerom dole treba zaplatiť pri pokladni (cca 10CHF) a doklad ukázať sprievodcovi aby vybavil následné zastavenie zubačky (stačí keď  kúpi a zaplatí jeden zo skupiny (lístok + cenu zastavenia-nám stačilo)
-pri početnejšej skupine možnosť ušetriť nejaké peniaze tak, že jeden vyvezie batožinu :) do medzi stanice Kleine Scheidegg a ostatní vídu po svojich :) cesta po chodníku cca 3,5h. To iste aj pri ceste dole-samozrejme dole to je po svojich kratšie časovo :)
-možnosť zľavy pri počte 10 a viac ľudí - treba rezervovať dopredu
-zľava keď  vlastnite Swiss Travel Pass,...
-zľava aj keď  pracujete na ŽSSK (kolega vybavil 50% treba mať potvrdenie,...)

chaty
- na Monchjoch hutte sa dá v pohode variť zo svojich zásob ak ste ubytovaný na chate (vyhradený priestor + možnosť jedenia v jedálni pri stole , ktorý patri k zaplatenej izbe.
- z izby treba odísť do 7h (upratovanie izby,....) 
-čo sa týka vody (možnosť nabrať vonku pri záchode - voda vždy netečie) alebo v umyvárke (otvorená väčšinou len v čase raňajok a po večeri okolo 20h) Voda samozrejme - NO DRINKS
-na chate sa dá platiť aj kartou 
chata bez vody, cena napr. čaju 1lit /7CHF, ubytovanie bez polpenzie 30CHF, raňajky 15CHF, pri plnej chate možnosť spať vo winteraume za tú istú cenu (8 matracov s prikrývkami - v pohode sa vyspí aj 10 ľudí, plynový varič,...)
- na chate majú prvý raňajky a z chaty odchádzajú miestny horský vodcovia, potom vodcovia a nakoniec ostatní :)

náš 5 dňový program:
1. Jungfraujoch a presun na chatu Mönchsjochhütte 3650m
2. výstup Mönch 4107m
3. presun na chatu Mittellegihütte 3355m
4. traverz Eiger 3970m
5. výstup Jungfrau 4158m

                                                                            Eiger 


Mönch