piatok 23. októbra 2015

Marmolada

Marmolada (3343m) vysoká hora, najvyššia v Dolomitoch, výraznej horskej skupine v južných Alpách. Tvorí ju hrebeň v orientovaný smere východ – západ, s vrcholmi Punta Penia, Punta Rocca, Punta Ombretta, Pizzo Serauta a Punta Serauta.
Na juh sa takmer kolmo láme do steny 2 km širokej a až do 800 m vysokej. Na sever klesá miernejšie k sedlu Passo Fédaia a nesie jediný významnejší ľadovec v Dolomitoch. Počas prvej svetovej vojny cez Marmoladu prechádzala hranica aj front medzi Rakúsko–Uhorskom a Talianskom. Rakúšania v ľadovci vybudovali celé vojenské mestečko. Počas vojny došlo k najväčšiemu lavínovému nešťastiu v Alpách, pri ktorom prišlo o život 300 vojakov. Roztápajúci sa ľadovec v súčasnosti niekedy vyplavuje telá mŕtvych alebo ich výzbroj.Fotografie:Popis trasy:
Lago di Fedaia, Rif. Fiaconi, Marmolada Westgrat Klettersteig (Hans Seyffert Weg),Forcella della Marmolada, Punta Penia, Rif. Fiaconi, Lago di Fedaia                                            Prvý úsek videa (0-0:47) z vrcholu Marmolada